בעיות אכילה אצל אנשים עם CdLS

עודכן: 4 בינו׳


אנשים רבים עם CdLS חווים בעיות אכילה בשלב כלשהו בחייהם. האתגרים יכולים לכלול הרתעות מזון; להיות אכלן מבולגן, איטי או בררן; לאכול כמויות קטנות של אוכל לא מגוון; לקחת ביסים קטנים מאוד; לירוק אוכל; לסרב לאכול. אולם לפעמים, אנשים מסוימים "ממלאים" את פיהם באוכל.


ישנם מגוון גורמים המשפיעים על התזונה, כולל מחלת ריפלוקס במערכת העיכול (GERD), טונוס שרירים נמוך בפה ובסביבתה, לסת קטנה (מיקרוגנתיה), הגנה דרך הפה ושאיפה של מזון או נוזלים. סימפטומים לקשיי אכילה דרך הפה כוללים חנק, שיעול, הקאות, קול שנשמע "גרגור" לאחר האכילה, שאיפה וסלידה ממזון.


תינוקות עם CdLS עשויים להתקשות לינוק או לתאם יניקה, בליעה ונשימה. יתכן שלא נצפו קשיים מסוימים עד לתינוקות בני כמה חודשים, כאשר שינויים אנטומיים בפה ובצוואר יכולים להקשות על השליטה בבליעת המזון בבטיחות. אתגרים אחרים מתעוררים כאשר התינוקות עוברים מחלב למזון מוצק.

קשיי יניקה או תיאום יניקה, בליעה ונשימה.


תינוקות עם CdLS עשויים להתקשות לינוק או לתאם יניקה, בליעה ונשימה. יתכן שלא נצפו קשיים מסוימים עד לתינוקות בני כמה חודשים, כאשר שינויים אנטומיים בפה ובצוואר יכולים להקשות על השליטה בבליעת המזון בבטיחות. אתגרים אחרים מתעוררים כאשר התינוקות עוברים מחלב למזון מוצק.GERD


כ -90% מהאנשים עם CdLS סובלים מ- GERD. תסמינים אלה כוללים יריקות או הקאות במהלך הארוחות או אחריה, כמו כן גם כאב או אי נוחות הקשורים לאכילה. כתוצאה מכך, אנשים עם GERD יכולים לפתח סלידות מזון. דחיית המזון נפוצה גם אצל אנשים עם היסטוריה של צינורית הזנה. כאשר תינוקות הניזונים דרך צינורית, אינם חשופים למגוון טעמים, מרקמים של אוכל, טמפרטורות, ריחות והצגת מזון המספקות גירוי של הפה והופכות את הארוחות לחוויה חברתית מהנה.

בנוסף, אנשים הנזונים בצינוריות יכולים לאכול במקומות שונים, כגון חדרי שינה, או לפעמים, למשל בלילה, שאינם קשורים בדרך כלל לחוויות האכילה. לכן, חיוני לספק לאנשים עם צינורית הזדמנות לחוות גם גירוי של הפה וגם את החוויה החברתי הקשורה לארוחות. (#GERD #CdLS #בעיותאכילה) ,כ -90% מהאנשים עם CdLS סובלים מ- GERD.

טיפול בדיבור

יש להפנות אנשים עם קשיי האכילה לפתולוג דיבור ויש לקבל אישור רפואי לפני תחילת האכילה דרך הפה.מומלץ בדרך כלל להפנות את האנשים עם קושי בבליעה, כגון שיעול, חנק או חנק בארוחות, להערכת בליעה. ההערכה תקבע אם מתרחשת שאיפה, שאיפה של חלקיקי מזון או נוזלים לריאות. אם לא ניכרת שאיפה, זה כנראה בטוח להאכיל אותו דרך הפה.


שאיפה